Na Korporativnoj konferenciji u orgnizaciji Evropskog pokreta Srbije, sa temom obrazovanje u Srbiji – poslovi za budućnost Evropski modeli održane, 12. aprila u prostorijama Aerokluba u Beogradu. Na skupu se govorilo o aktuelnim promenama u obrazovnom sektoru, uz poseban osvrt na usklađivanje srednjoškolskog i visokoškolskog sistema sa potrebama tržišta rada i kompanija koje posluju na teritoriji Srbije.
Na konferenciji su učestvovali predstavnici ambasada, Ministarstva prosvete, Privredne komore Srbije, privrednih komora drugih zemalja, domaćih i inostranih kompanija iz sistema dualnog obrazovanja, telekomunikacija i ljudskih resursa.
Konferencija je organizovana uz podršku predsednice Vlade Republike Srbije Ane Brnabić, ambasada Nemačke, Austrije i Švajcarske, Ministarstva prosvete, Privredne komore Srbije, Nemačke i Austrije.
Prvi panel konferencije posvećen je evropskim modelima obrazovanja primenljivim u Srbiji, kao i najboljim primerima iz prakse, uključujući i započeti dualni sistem obrazovanja. Na drugom panelu govorilo se o obrazovnom sistemu u Srbiji iz perspektive kompanija, a na trećem o digitalizaciji i reformi obrazovanja u Srbiji.
U uvodnom gvoru Predsednica vlade je podnela izveštaj o dosadašnjem radu Vlade RS u pogledu reformi u obrazovanju navodeći da se uz razvoj novih tehnologija očekuje da će današnji mladi tokom svoje karijere imati više od deset zanimanja, čak i u veoma u različitim oblastima, te da će školovanje za jedno zanimanje (kao profesija za ceo radni vek) biti prava retkost.
Premijerka je istakla da mlade danas treba učiti univerzalnim veštinama koje će im biti korisne kojim god poslom se bavili u budućnosti, što su, pre svega, veštine rešavanja problema, kritičkog i analitičkog razmišljanja kao i razvoj preduzetničkih kompetencija. Ona je poručila da je kvalitetno obrazovanje danas više nego ikad temelj uspešnog društva.
Govoreći o dosadašnjim rezultatima Vlade Srbije, premijerka je podsetila da je uvedena obavezna informatika od petog razreda, programiranje za učenike osnovnih škola, koje oni uče po najmodernijem programu i nastavnim materijalima.
„Za godinu i po do dve godine, školski sistem će u potpunosti koristiti digitalni materijal, po čemu će Srbija biti u vrhu Evrope“, rekla je Ana Brnabić i dodala da je za to potrebna informatička struktura, te da su u toku pregovori sa Evropskom investicionom bankom za nabavku novih kompjutera i obezbeđivanje brzog interneta.
Konferenciji je prisustvovao i član upravnog odbora Evropskog pokreta u Srbiji dr sci med Hristos Aleksopulos, direktor Visoke medicinske škole strukovnih studdija u Ćupriji. Gospodina Aleksopulosa samo pitali u kojoj meri je škola kojom rukovodi spremna na nove reforme u obrazovanju.
„Visoka medicinska škola strukovnih studija u Ćupriji, u regionu prepoznatljiva kao lider u obrazovanju iz oblasti zdravstvene nege i ove godine obeležava 20 godina postojanja. Modernim pristupom nastavi, podsticanju kreativnosti, aktivnim učešća studenata u nastavi, vežbama i vannastavnim aktinostima kao i, opremanjem kabineta najsavremenijim učilima i opremom, Škola teži da dostigne nivo razvijenih evropskih institucija u oblasti zdravstvene nege.“ Rekao je dr Aleksopulos
On je takođe istakao da po prvi put postoji otvorenost Ministarstvo prosvete na Čelu sa minstrom Šarčevićem, za reforme u obrazovanju. To je garancija da obrazovanje bude jedan od prioriteta Vlade Republike Srbije. Postoji jasna ideja i traže se sistemska rešenja koja će da doprinesu ostanku mladih u Srbiji, kao i povratku onih koji su stekli znanje i praksu u inostranstvu. Konkretne mere kao što je dualno obrazovanje, razvoj preduzetničkih kompetencija, osposobljavanje za rešavanje finansijskih problema, digitalizacija i mnoge druge stvoriće uslove za ostvarenje ciljeva Vlade i Ministarstva prosvete.
„Osavremenjavanje i unapređenje nastavnog procesa jedan je od glavnih ciljeva VMŠSS. Digitalizacija i informatičko opismenjavanje polako postaju osnova današnjeg školstva, to je nešto što svi moramo podržati i pratiti. Škola je od nedavno opremljena multimedijalnom učionicom, oformljene su dve kompjuterske laboratorije i napravljena je nova serverska soba. U toku je dovođenje optičkog linka i uspostavljanje brze internet konekcije, što bi omogućilo svim studentima škole nesmetan, brz i siguran pristup internetu. Takođe, dugi niz godina sarađujemo sa Elektrotehničkim fakuletetom iz Beograda, najeminetnijom ustanovom u Srbiji vezano za savremene tehnologije, koji nam pruža svu neophodnu tehničku podršku i koji je izradio program studentskog servisa namenjen ne samo radu službi škole već i studentima, koji su u mogućnosti da preko veb potrala pristupe svojim nalozima i tako prijave ispite, vide obaveštenja, popune ankete i informišu se o svim neophodnim administrativnim aspektima školovanja.“