Kada je u javnost dospela informacija da je za 10 meseci u 2021. JKP „Naš dom“ Požega eutanazirao 600 pasa, dok je više od 300 uginulo, kao i da je za samo sedam meseci 2022. isto preduzeće eutanaziralo više od 600 pasa a u istom periodu dodatno uginulo više od 100, postavilo se pitanje kolike su brojke mrtvih životinja u javno komunalnim preduzećima širom Srbije koje su zadužene za zbrinjavanje napuštenih pasa, ali i ko proverava zašto je ogroman broj pasa eutanaziran s obzirom da Zakon, eutanaziju predviđa kao zadnju meru kada je benefit smrti veći od benefita života. Takođe, nije jasno na osnovu čega je ovoliki broj pasa možda proglašen agresivnim pa su eutanazirani? Ko to proverava?
„Disciplinsko etički pravilnik Veterinarske komore Srbije propisuje proceduru u slučaju sumnje u povredu odredaba istog, a koja, kao prvi korak, podrazumeva podnošenje prijave od strane lica koje tu sumnju izrazi. Sam pravilnik sadrži opis prekršaja, mogući ishod po podnetoj prijavi kao i vrstu i težinu sankcije koje se mogu izreći. No, želimo da napomenemo da je shodno članu 46. Zakona o veterinarstvu, hvatanje i zbrinjavanje napuštenih životinja u prihvatilištima, u nadležnosti lokalnih samouprava. Nadležnost podrazumeva obezbeđivanje adekvatnih uslova u samim prihvatilištima, kao i deo nadzora u obavljanju ovih poslova. Član 138. istog Zakona sadrži odredbe koje se tiču dobrobiti životinja dok član 143. definiše nadležnost u kontroli sprovođenja“ navodi VKS u svom odgovoru.
Pojedini aktivisti koji su upoznati sa funkcionisanjem zoohigijena kažu da se radi o „prećutnoj eutanaziji“ koja se sprovodi u delu zoohigijena.
„Veterinarska inspekcija je isključivo nadležna da ispita zašto je neki pas eutanaziran i zašto je uginuo. O tome mora da postoje podaci. Ona proverava i prihvatilišta u smislu da li ispunjavaju uslove ali ta prihvatilišta postoje ZBOG DOBROBITI PASA a ne iz nekog drugog razloga. Dakle, ako su psi eutanazirani ili uginuli, veterinarska inspekcija je ta koja se time bavi. Nažalost, u Srbiji imamo „prećutnu eutanaziju“, kaže aktivista Ivan R. Ivanović.
Opštine angažuju i iz budžeta građana plaćaju veterinarske stanice koje sterilišu, vakcinišu, mikročipuju ali i pružaju pomoć uhvaćenim psima, ali na osnovu podataka koje je JKP u Požegi dostavio građanima koji su tražili uvid u iste, postavlja se pitanje šta građani plaćaju, da li zbrinjavanje ili eutanazije i masovno zaražavanje pasa usled čega oni uginu u samim prihvatilištima koja se takođe finansiraju iz budžeta građana Srbije.
„Što se tiče pitanja o javnom stavu VKS o veterinarima koji sarađuju sa zoohigijenskim službama odgovor je negativan, NE, ne postoji poseban javni stav o bilo kojoj grupaciji naših kolega. Pozivamo vas da kao mediji apelujete na građana da se odgovorno odnose prema svojim ljubimcima, odnosno da se prema njima ne odnose kao prema igračkama koje su im dosadile ili kao prema iznošenim kaputima koje će jednostavno ostaviti pored kontejnera. Uzrok leži u nepoštovanju člana 6. Zakona o veterinarstvu koji definiše obaveze vlasnika“ navodi se u dopisu VKS.