DEMOKRATSKA STRANKA U ĆUPRIJI IZNELA JASAN PROGRAM

0

Zasto treba da podržite listu broj 4, listu Demokratske stranke?

„Zato što imamo jasno definisan stav o važnosti razvoja i unapređenja povoljne poslovne klime, prvenstveno za lokalne preduzetnike koji u ovom trenutku zapošljavaju najveći broj Ćupričana.

4Naša poruka je jednostavna, ne smemo dozvoliti usporavanje u prezentaciji opštne Ćuprija kao dobrog partnera lokalnih privrednika i drugih potencijalnih investitora.
Ne smemo da prestanemo da se krećemo ka našem cilju, a to je opština sa namanjim mogućim brojem nezaposleih lica, opština sa Odukama koje olakšavaju poslovanje i unapređenje poslovanja za lokalne preduzetnike, opština sa dobrom ponudom lokacija i setom olakšica za sve koji žele da postanu deo poslovnog okruženja u Ćupriji.

Prema istraživajima, iako često zanemarivana, lokalna privreda je od izuzetnog značaja za lokalni ekonomski razvoj, jer zapošljava najveći broj ljudi i najveći broj investicija, dolazi u pravo iz te oblasti, a ne, kao što se često misli, od novih investiotora (mnogo je više onih koji su već prisutni, i koji i dalje ulažu u svoj razvoj, nova postrojenja, proširenja, unapređenjai sl). Sa postojećom privredom investitori ostvaruju prvi kontakt u novoj sredini, ona je, takođe,i stareški partner grada u razvoju infrastrukture,ljudskih resursa i očuvanju životne sredine.

Postojeća privreda je i najvažniji izvor informacija i ideja za lokalnu samoupravu – od
prisutnih mogu da nauče zašto su i dalje tu, šta im smeta, kako izgleda njihov proizvodni proces,šta uvoze, šta izvoze, ko su im dobavljači i kupci- što je sve od značaja za strateško planiranje ipromociju investicija.
Iz rezultata istraživanja vidi se da je većina stranih investitora došla u Srbiju zato što je
već imala ostvarene veze sa Srbijom, dok su tržišni uslovi bili tek na drugom mestu. Najčešći izvor informacija pri donošenju odluke o investiranjujesu poslovni kontakti (63% odgovora),što ukazuje na značaj „lokalnih veza”, to jest, značaj postojeće privrede.

U Ćupriji postoji nekoliko firmi koje posluju sa inostranim partnerima i one treba da budu pravi garant dobre poslovne klime i povoljnog okruženja za investiranje.

Neophodno je staviti akcenat na niz  podsticajnih mera koje podrazumevaju:

1. Unapređenje administrativnih procedura i smanjenje birokratije.
2. Investiranje u osnovnu infrastrukturu, opremanje lokacija i izgradnja poslovnog prostora
3. Podrška postojećoj privredi
4. Podrška osnivanju novih preduzeća
5. Marketing i promocija investicija
7. Podrška udruženjima, razvoj sektora i razvoj klastera
8. Ciljana obnova delova grada
9. Razvoj ljudskih resursa
Rezultati takvog strateškog razmiljanja koje predlažemo je da se u okviru zakonskih nadležnosti lokalne samouprave postigne 1.formiranje budžetskih fondova iz kojih bi se sufinansiralo novozapošljavanje kod već postojećih pravnih lica kao i samozapošljavanje. 2. Ukidanje ili značajno umanjivanje lokalnih komunalnih taksi za sva novoosnovana preduzeća u trajanju od prve tri godine rada novoosnovanog preduzeća kao i umanjenje komunalnih taksi za postojeća preduzeća koja otvaraju nova radna mesta. proporcionalno broju zaposlenih 3. Osnivanje Garancijskog fonda, samostalno ili u saradnji sa
drugim opštinama, a radi poboljšavanja uslova zaduživanja pravnih lica kod poslovnih banaka
4. Osnivanje Biznis inkubatora za novoosnovana preduzeća“

Prethodni tekstNA PUTEVIMA 11 NOVIH NAPLATNIH RAMPI
Sledeći tekstKANDIDATI ZA ODBORNIKE GG „RAVANICA“(BROJ 2)

POSTAVI ODGOVOR

Molimo vas unesite komentar
Molimo vas da unesete ime