U većini zgrada i ustanova u Jagodini, u subotu u 20 30 je pušteno grejanje i radijatori su topli. Javno preduzeće „Toplana“ u Jagodini, na koju je priključeno oko 6.000 stanova, školske, predškolske i socijalne ustanove i administrativni centar grada počelo je da zagreva grad u subotu uveče i nedelju ujutru, a u nekim delovima grada traju tople probe. Kako je objasnila direktorka Toplane, Nadežda Marković Purić radnici otklanjaju kvarove tamo gde ih ima.
Ona je istakla da ove zime ne očekuje probleme, jer je na sistemu grejanja, u prošle dve-tri godine, zahvaljujući sredstvima Nemačke razvojne banke KfW i Vlade Nemačke, mnogo urađeno, rekonstruisano i novo napravljeno.
Cena grejanja je ista kao i lane 98 dinara i „nije se menjala poslednje dve godine“, dodala je Marković – Purić.
Zbog visoke cene grejanju se na lični zahtev ove godine sa toplovodne mreže u Jagodini isključilo 140 potrošača, ukupno za tri godine 939 potrošača.
„Ove godine je mnogo manje, 140 potrošača, u odnosu na 2015. kada se isključilo 545, i 2016. godine kada se isključilo 254 korisnika stambenog i poslovnog prostora“, rekla je Marković – Purić.
Većina onih koji su zavrnuli ventile na radijatorima „Toplane“, opredelila se za drva, koja, zavisno od kvaliteta i vrste, koštaju od 40 do 45 evra za kubik.
Zbog česte i rigorozne kontrole Šumarske inspekcije, drva na jagodinsko tržište, osim registrovanih skladišta, stižu uglavnom tajnim kanalima, pošiljke se ugovaraju telefonom, preko poznanika ali i društvenih mreža.
Izvinite sta vam znaci cena nije menjana dve godine. Zasto to uopste potencirate. Mislite da je jeftino sada sto placama po 6 i nesto hiljada dinara za dvosoban stan cele godine. Kada se sunce pojavi negde na horizontu vi gasite radijatore, dobiste donacije i u novcu i u gorivu, cena gasa je bila pre par godina dosta manja, cena grejanja je ostala ista. Da je sreca da smanjite cene pa da se gradjani prikljucuju a ne iskljucuje sa daljinskog grejanja. Hvala na razumevanju.