Više od petine građana, njih 22 odsto, potencijalno želi da se iseli iz Srbije, a više od 90 odsto onih koji već žive u inostranstvu tu vidi i budućnost svoje dece. To su pokazali rezultati istraživanja „Zašto ljudi odlaze iz Srbije“ koje je sprovela organizacija „Srbija 21 – Centar za buduću Srbiju“.
Istraživanje je sprovedeno tokom juna, jula i avgusta prošle godine, a anketirano je 1.000 građana Srbije i 2.149 građana Srbije koji su se iselili u inostranstvo.
Na predstavljanju istraživanja u Kragujevcu, navedeno je da se među motivima za iseljenje anketiranih najčešće ističu bolji životni standard, bolje plaćen posao, kao i loša situacija u državi. Najviše, 85 odsto ispitanika, bi želelo da se iseli u zemlje Zapada, a dva odsto je kao željenu destinaciju navelo Rusiju.
O odlasku najviše razmišljaju mladi od 18 do 29 godina, a od onih koji žele da odu u inostranstvo 45 odsto razmišlja o trajnom iseljenju.
Od anketiranih koji žive u dijaspori, njih 92 odsto svoj život ocenjuje boljim nego u Srbiji, a kao prednosti navode bolji životni standard, uređenu državu i bezbednost. Povratak u Srbiju ne planira 41 odsto, a 35 odsto bi se vratilo tek kada budu u penziji.
Član Fiskalnog saveta Republike Srbije Vladimir Vučković je rekao da je „naivno razmišljati da će ovaj problem da se reši, ali da može biti manje ili više izražen“.
„Ekonomija je uzročnik, ali možda tu postoji i najveći prostor da se stvari promene. Upravo to što imamo toliko propusta, toliko rupa, to je i naša najveća šansa. Jer, bilo bi nezgodno da smo mi sređena država, da smo uradili sve što možemo u oblasti ekonomije, pa da budemo u ovakvoj situaciji“, rekao je Vučković na tribini.