Dr Trajković: Bili smo u prvim redovima borbe protiv kovida, veliku pomoć nam je pružio grad

0

Dr Vladimir Trajković, načelnik Odeljenja pulmologije Opšte bolnice u Jagodini kaže da lekari sa iskustvom koji su se iskazali u profesionalnom smislu mogu da političkim angažovanjem kroz sugestije, ideje, doprinesu razvoju, poboljšanju i podizanju nivoa kvaliteta zdravstvene zaštite, a da to ne bude nauštrb njihovog svakidašnjeg rada sa pacijentima. Dr Trajković je kao nestranačka ličnost podržao politički tim Dragana Markovića Palme a predvodio je borbu protiv kovida tokom pandemije.

„Svetska pandemija i epidemija u našoj zemlji infekcije izazavane SARS-COV-2 virusom i dalje traje. Na kraju smo 5. talasa koji je prilično dug (od septembra 2020). Započeo je Delta sojem virusa, da bi ga nastavio i produžio i sada aktuelan Omikron soj. Omikron soj je veoma zarazan (lako se prenosi), ali izaziva manje teške kliničke slike, najčešće kao infekcija gornjih disajnih puteva. Trenutno je broj novoobolelih i hospitalizovanh sve manji i sa toplijim prolećnim danima očekujem završetak 5. talasa. O konačnom kraju epidemije je još rano da se govori, bar ne do kraja ove godine“ kaže pulmolog internista dr Trajković.

Opšta bolnica u Jagodini je sve vreme radila i u kovid i u ne-kovid delu.

„Kovid bolnicu su maksimalno činila četiri dela sa ukupno 120 kreveta (prostor odeljenja neurologije, celog internog i polovina hirurškog odeljenja). Pojedine delove smo tokom trajanja epidemije sukcesivno, a prema trenutnim potrebama otvarali i zatvarali. Lečeno je oko 3500 pacijenata, ne samo iz naše, već i iz susednih opština – Svilajnac, Despotovac, Rekovac Sve vreme trajanja epidemije u bolnici je funkcionisao i ne-kovid deo, prvenstveno za hiitne slučajeve. Trenutno, sa poboljšanjem epidemiološke situacije ne-kovid deo se vraća u redovan rad, u ambulantnom i hospitalnom delu. Podatke o broju zvanično preminulih od COVid infekcije obrađuje Insitut za javne zdravlje Srbije. Mislim da je taj broj na nivou republičkog proseka“.

On takođe kaže da je najteže bilo na početku epidemije Covid-19. Bolest je bila nova, sa mnogo dilema u pogledu kliničke slike, prognoze i terapije.

„Vremenom smo „u hodu“ sticali nova saznanja i iskustva i primenjivali ih. Sve vreme smo pratili Nacionalni protokol za dijagnostiku i lečenje SARS-COV-2 virusne infekcije i radili po njemu. Nedostatak opštih i ličnih zaštitnih sredstava, sanitetskog materijala, lekova i opreme na samom početku epidemije je vrlo brzo i efikasno rešen. U jednom momentu je došlo do iscrpljenosti i premora svih zaposlenih radnika u Covid hospitalu, a posebno doktora specijalista sa internog i odeljenja pulmologije, koji su uz anesteziologe podneli „najveći teret“. Uključivanjem u rad Covid hospitala i nesebičnim angažovanjem doktora svih specijalnosti i specijalizanata naše bolnice i prijemom novih, mlađih doktora prevazišli smo taj problem“.

Među prvima je primio vakcinu a planira da primi i četvrtu dozu.

„Vakcinacija je inače jedna od veoma značajnih tekovina ljudske civilizacije. Naravno da sam se apsolutno zalagao i zalažem se za vakcinaciju protiv SARS-COV.2 virusa. Nisam preležao Covid- infekciju. Primio sam među prvima vakcinu, 3 doze, a ovih dana ću i 4. dozu. Četvrtu dozu vakcine treba da prime prvenstveno svi stariji od 60 godina, osobe oslabljenog imuniteta i zdravstveni radnici. Dosadašnje iskustvo je pokazalo da su riziku za razvoj teške kliničke slike Covid infekcije starije osobe, osobe muškog pola, gojazni, oboleli od dijabetesa, arterijske hipretenzije, srčane i bubrežne slabosti, hronične opstruktvine bolesti pluća, malignih bolesti i naravno nevakcinsani. Treba naglasiti još jednom da vakcina ne štiti od razboljevanja, već od razvoja teške kliničke slike“.

Prema rečima dr Trajkovića, nakon preležane Cvoid 19 infekcije oporavak traje do oko šest meseci. U tom periodu je moguća i pojava aktuelnog Post-Covid sindroma, odnosno komplikacija preležane Covid infekcije. Zato je važno da fizička aktivnost nakon preležane bolesti bude ograničena, strogo dozirana, bez većeg zamaranja i iscrpljivanja, uz redovne kontrolne preglede u Post covid periodu.

O POLITICI

„Kao doktor sam svedok da Rukovodstvo lokalne samouprave u Jagodini skoro dve decenije, 18 godina, aktivno pomaže funkcionisanju zdravstvene službe kroz više puta organizvane besplatne opšte medicinske i spsecijalističke preglede u svim mesnim zajednicama opštine, otvaranje novih i renoviranje postojećih ambulanti i apoteka, besplatan autobuski prevoz pacijenata do Beograda, pomoć kod zakazivanja pregleda i medicinskih intervencija u Kliničkim centrima. Poslednje dve godine, od početka epidemije SARS-COV-2 virusa svakodnevna interesovnnja, pomoć i podrška zaposlenima u Domu zdravlja i bolnici Jagodina. Svemu tome treba odati priznanje i podržati za nadalje“ kaže dr Vladimir Trajković.

Prethodni tekstPartnerstvo za budućnost 2022.
Sledeći tekstDa li znate ko je ovaj čovek?

POSTAVI ODGOVOR

Molimo vas unesite komentar
Molimo vas da unesete ime