Jagodina se oprostila od Gaje

0

Ljubiša Gajić – Gaja, poznati atletski trener i sportski radnik, koji je ostavio dubok trag u jugoslovenskoj i srpskoj atletici juče je iznenada preminuo u 66. godini života.

Rođen je 5. marta 1957. godine u selu Majur kod Jagodine gde je i umro. Osnovnu školu završio je u rodnom selu a gimnaziju u Jagodini.

Studirao je na Pravnom fakultetu u Beogradu. Radio je u Jagodinskom sportskom savezu.

Atletikom se bavi od 1973. goine. kao takmičar a od 1981. godine i kao trener i funkcioner.

Imao je najviše sudijsko zvanje – međunarodni atletski sudija, sudio je ili obavljao značajne sudijske funkcije tri puta na Kupu Evrope, četiri puta na Balkanskim igrama i tri puta na krosevima Balkana.

Bio je i član Stručnog saveta Atletskog saveza Srbije i u dva mandata član Predsedništva ASS kao predstavnik Saveza atletskih trenera Srbije.

U trenerskom radu, radio je u veoma teškim uslovima, kao specijalista za sprint i prepone, ostvario je zapažene rezultate.

Odgajio je 12 reprezentativaca Jugoslavije a njegovi takmičari postavili su do sada 19 državnih rekorda u svim kategorijama sem kod muškaraca – seniora.

Njegove takmičarke Marina Filipović i Marija Pavlović nastupale su na svetskim i evropskim prvenstvima, a prvaci Balkana od njegovih takmičara bili su Marina Filipović, Bojan Milutinović i Jelenka Ilić.

akmičari koje je trenirao doneli su u Jagodinu preko 60 titula prvaka Jugoslavije. Pored redovnog posla i trenerskog rada Gajić se bavio i publicistikom i proučava istoriju jugoslovenske atletike.

Od 1995. godine redovni je član Međunarodne federacije atletskih statističara (ATFS) kao peti Jugosloven kome je to pošlo za rukom, posle Mladena Delića iz Zagreba, Miodraga i Olge Acić iz Beograda i Ozrena Karamate iz Zemuna.

Bio je veoma je aktivan u radu ove Federacije i učestvovao je u nekoliko međunarodnih projekata koji se tiču istorije svetske atletike.

U nekoliko publikacija IAAF ili ATFS objavljeni su njegovi radovi na engleskom jeziku a njegove knjige korišćene su kao literatura za veći broj izdanja u Srbiji, Crnoj Gori, Hrvatskoj, Sloveniji, Češkoj Republici, Poljskoj, Nemačkoj i Velikoj Britaniji. Njegova dokumentacija korišćena je i za izradu nekoliko internet-sajtova.

Bio je član Književnog kluba „Đura Jakšić“ u Jagodini od 2006. godine. Dobitnik je većeg broja društvenih priznanja od kojih se naročito ističe Majska nagrada SOFK Srbije, najviše priznanje iz oblasti fizičke kulture u našoj zemlji.

 

Ovu nagradu dobio je 1987. godine i do sada je jedini Jagodinac koji se može pohvaliti ovim priznanjem. Dobitnik je i Zlatnih plaketa ASJ i ASS za dugogodišnji svestrani rad u atletskom sportu.

Sahranje je na groblju u Gornjem Majuru.

Prethodni tekstObio stan pa zapalio krevet i ugaonu garnituru
Sledeći tekstPosvađali se oko kupovine auta, izboden u leđa i nogu

POSTAVI ODGOVOR

Molimo vas unesite komentar
Molimo vas da unesete ime