Naslanjajući se na obale Dunava s obe strane, glavni grad Mađarske izdigao se iz pepela komunizma da bi postao jedan od najdinamičnijih gradova Istočne Evrope.
Od raskošnih palata do živopisnih katedrala i sinagoga, od ključalih vrela do termalnih kupatila, Budimpešta zaista ima sve. Da biste sve to doživeli, isplanirajte svoje nezaboravno Budimpešta putovanje.
Koliko dana je dovoljno u Budimpešti?
Ako se pitate koliko dana je dovoljno za posetu Budimpešti, dva dana su sasvim dovoljna da obiđete ceo grad, pod uslovom da budete efikasni.
Tri dana će vam omogućiti da posetite više glavnih atrakcija u sporijem tempu i možda vam pružiti priliku da se opustite u jednom od termalnih kupatila.
Ukoliko želite dovoljno vremena za opuštanje ili vas više zanima život noću i barovi u ruševinama, možete dodati i četvrti dan. Ali, ako ste ograničeni vremenom, pratite ovaj vodič o tome šta možete videti u Budimpešti u dva dana.
Šta raditi u dva dana u Budimpešti?
Ako planirate posetu tokom vikenda, imajte na umu da će biti gužve i možda malo bučno. Budimpešta je popularna destinacija za momačke i devojačke žurke i poznata kao grad zabave za mlade Evropljane koji žele da istraže budimpeštanske barove smeštene u ruinama.
Ako želite da iskusite grad mostova u roku od 48 sati, potrebno je da unapred isplanirate svoj boravak i pratiti ovaj plan za putovanje u Budimpeštu.
Pomoći ćemo vam da strukturišete vaše dane kako biste obuhvatili sve glavne atrakcije koje ovaj grad nudi.
Dan prvi u Budimpešti
Jutarnja šetnja
Idealan način da započnete posetu novom gradu je vođena tura kako biste se upoznali sa terenom i saznali neke istorijske činjenice i osobenosti odredišta. Ako to nije u skladu s vašim budžetom, možete probati besplatnu turu ili jednostavno sami istražiti grad.
Nemojte propustiti posetu baziliki Svetog Stefana tokom ture i neka vam vodič pokaže neke od njenih jedinstvenih karakteristika. Bazilika Svetog Stefana je raskošna neoklasična crkva koja uvek ostavlja bez daha. Naporno penjanje na vrh severne kule se isplati jer pruža izvanredan pogled na grad.
Popodne
Nakon ture, obavezno posetite Centralnu pijacu – ogromna pijaca na kojoj možete kupiti sve od ručnih radova do láangoša, ili krenite prema Verešmarti trgu kako biste ručali na jednoj od tezgi koje nude jeftinu, ali ukusnu i autentičnu mađarsku kuhinju.
Hrana u Budimpešti je izvrsna – čak i tradicionalna turistička hrana poput gulaša i paprikaša, koju služe skoro u svakom restoranu, uvek zadovoljava apetit.
Nakon ručka, prošetajte Vaci ulicom, uskom ulicom sa prodavnicama smeštenim u različitim prelepim neoklasičnim zgradama. Ako prošetate celom ulicom, stići ćete do trga Ferenciek, gde možete da uhvatite metro.
Ako zaista ne planirate da kupujete (i iskreno, većina prodavnica su zapadni brendovi koje možete naći u svim velikim gradovima), preporučujemo da se provozate tramvajem duž Dunava do Parlamenta. Ako želite da uđete u zgradu Parlamenta, morate unapred rezervisati turu.
Na kraju dana, možete se opustiti u parku banje Sečenji, velikom kupalištu nalik na venčanu tortu, gde lokalci i turisti odlaze da se opuste.
Veče
Kada ste u Budimpešti nezaobilazan deo je poseta Parlamentu i Budimskoj tvrđavi osvetljenih noću. Rezervišete noćnu vožnju brodom sa otvorenim gornjim spratom kako biste napravili najbolje fotografije.
Dan drugi u Budimpešti
Jutro u zelenilu
Drugi dan možete započeti penjanjem na brdo Gelert i šetnjom kroz srpsku varoš Taban, smeštenu između brda i uzvišenja na kome je sagrađen budimski zamak. Uspon na brdo do Citadele može biti izazovan, ali pruža neverovatne poglede koji vrede truda i nudi neke od najboljih vidika u Budimpešti.
Ovaj deo Budimpešte je jedinstven po brežuljcima i predstavlja jedno od najzelenijih područja u gradu. Nakon toga, krenite prema metro stanici na Betianji trgu i uzmite HEV (Budimpeštansku prigradsku železnicu) do impresivnih ostataka rimskog Akvinkuma.
Ruševine Akvinkuma su zaista impozantne, zato sebi dajte nekoliko sati da ih istražite. Nakon posete ostacima, vratite se HEV-om u grad.
Popodne na Budimskoj strani
Nakon ručka i malog odmora za noge, pređite na Budimsku stranu grada preko lančanog mosta Sečenji, verovatno najpoznatijeg spomenika Budimpešte.
Prelep kameni most premošćuje široku reku Dunav, povezujući Budim i Peštu. Most je obnovljen nakon što su nacisti razneli veliki deo Budimpešte tokom povlačenja, isto kao i palata.
Kada stignete u Budim, možete ili uzeti žičaru do vrha ili se uputiti levo do pijace i zatim se penjati uzbrdo preko niza stepenica i rampi do dvorskog kompleksa.
Dvorac se prostire na vrhu strmog brda na zapadnoj obali Dunava u Budimpešti. Budimski dvorac, nekada kraljevska rezidencija, danas je dom budimpeštanskog istorijskog muzeja, kao i Mađarske nacionalne galerije, svetski poznatog umetničkog muzeja.
Pokušajte da organizujete posetu tako da možete videti smenu straže na dvoru, koja se odigrava na svaki pun sat.
Nakon posete dvoru, uputite se severno ka crkvi Svetog Mateja. Krov katedrale je ukrašen prelepim mozaicima, a unutrašnje zidove i prozore crkve krase katoličke relikvije i raskošni zidovi.
Tu se nalazi i Ribarska tvrđava, prelep beli arkadni kompleks smešten na brdu pored crkve. Danas je ova tvrđava više turistička atrakcija, a cena ulaznice je neopravdano visoka – jednako dobar pogled možete imati i izvan arkada.
Veče
Nakon kratke posete, prošetajte severno ulicom Fortuna koja je ispunjena prodavnicama i brojnim restoranima, sa jeftinim i skupim opcijama za obrok.
Hrana u Budimpešti je ukusna i lako je pronaći izvrsne restorane gde možete uživati u obroku, a da pritom ne potrošiti puno novca. Za poslednju večeru u Budimpešti izaberite restoran koji ćete pamtiti.
Kada je najbolje vreme za posetu Budimpešti?
Ako želite da izbegnete gužve koje se obično stvaraju vikendom, predlažemo da posetu Budimpešti planirate od ponedjeljka do četvrtka. Grad će biti mirniji, a cene i dostupnost bolje. Proljeće je dobar period za putovanje u Budimpeštu jer je vreme ugodno, cene iznenađujuće povoljne, a gužve manje.
Foto pexels.com (Nikolett Emmert)